Ładne ubarwienie ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również na terenie Polski gatunek ten niewątpliwie uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego niecodziennie połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest bardzo prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie oraz bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki i ich pióra

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te zdecydowanie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram.

Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, bądź też „kaszach”. Jest to ptak bardzo głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję poznać podczas swoich podróży. Sójka to również ptak niezwykle czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *