Ładne ubarwienie ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który zamieszkuje prawie całą Euroazję oraz północno-zachodnią część Afryki. Również na terenie Polski gatunek ten niewątpliwie uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się w całej Europie.

Jego niecodziennie połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest bardzo prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie oraz bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki i ich pióra

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, mógł stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Ptaki te zdecydowanie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Czytaj dalej Ładne ubarwienie ptaków